Ви зараз переглядаєте Перша згадка про Королево 1262 року

Василь Шаркань

редактор сайту

В останню неділю травня вже традиційно прийнято відзначати День Королева. Цьогоріч не до святкувань. Хоч це ювілейний рік для нашого селища – йому 760.

Принаймні стільки років минуло від першої відомої письмової згадки про Королево – з 1262 року.

“Достовірно відомо, що околиці Королева були улюбленим місцем полювання на зубра, ведмедя та кабана “молодшого короля” (iunior rex Hungariae) Іштвана V (1270–1272 рр.). Саме він у 1262 р. дав вказівку про будівництво на підвищенні Нялаб біля с.Фелсас (перша назва селища Королево) мисливського будиночка – Domus regalis“, – пишуть у книзі “Замки Закарпаття: від Боржави до Тиси (оборонні споруди на Соляному Шляху)” автори Ігор Прохненко, Марія Жиленко й Володимир Мойжес.

І.Прохненка, М.Жиленко, В.Мойжеса “Замки Закарпаття: від Боржави до Тиси (оборонні споруди на Соляному Шляху)” (Ужгород, 2020)
Книга І.Прохненка, М.Жиленко, В.Мойжеса “Замки Закарпаття: від Боржави до Тиси (оборонні споруди на Соляному Шляху)” (Ужгород, 2020)

 

У цій публікації ділюся знахідкою – документом 1262 року, у якому наше селище згадане, мабуть, уперше. Ця грамота написана по-латині, опублікована в збірнику 1835 року: CODEX DIPLOMATICUS HUNGARIAE ECCLESIASTICUS AC CIVILIS. STUDIO ET OPERA GEORGII FÉJER, BIBLIOTHECARII REGI. TOM I. VOLUMEN III. SUPPLEMENTARE. BUDAE: TYPIS TYPOGR. REGIAE UNIVERSITATIS UNGARICAE, 1835.

Титульна сторінка видання 1835 р., у якому опублікована перша згадка про Королево
Титульна сторінка видання 1835 р., у якому опублікована перша згадка про Королево

 

Цікаво, що в тексті вживається й угорський варіант назви (…hospitum nostrorum Király háziak vocatorum…), і латинське сполучення слів на позначення дому короля (…et vadit versus domum regalem).

Повний текст грамоти 1262 року:

Як бачимо, у тексті вживається більше місцевих топонімів та антропонімів, однак їх потрібно аналізувати в ширшому контексті, для інтерпретації тексту потрібне детальне знання історичного тла, за якого був створений цей документ.

Ми звернемося до фахових істориків із проханням розповісти про ширший контекст, деталі опублікуємо тут, тому стежте за наступними публікаціями.

Варто би спробувати відшукати оригінал грамоти (який, імовірно, зберігається в Будапешті) й зробити копію: було б символічно, якби такий документ був і в Королеві, правда?

З Днем Королева, дорогі земляки!

Василь Шаркань

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі