Історія королівського винцеху

Оксана Онучак

директорка Королівської ЗОШ № 2

Публікуємо спогади Людмили Миколаївни Христової (Зазулич) про історію винзаводу в Королеві.

Давнє фото будинку, у якому мешкала Людмила Миколаївна Христова (Зазулич) на вул. Центральній (колишня Червоноармійська)
Давнє фото будинку, у якому мешкала Людмила Миколаївна Христова (Зазулич) на вул. Центральній (колишня Червоноармійська)

У квітні 1960 року на базі чотирьох колгоспів сіл Черна, Хижа, Новоселиця і смт Королево було створене підприємство – радгосп-завод ім.Шевченка.

Головними галузями виробництва стали виноградарство, садівництво та ягідництво, переробка та виробництво виноматеріалів. Допоміжними виробництвами – тваринництво, рослинництво та овочівництво.

Перші вісім років переробка винограду проводилася у пристосованих приміщеннях, які оснащувалися переробною технікою, кожний рік удосконалюючи технологічний процес.

У 1969 році в районі Замкової гори був побудований новий переробний цех потужністю 4 тис. тонн переробки винограду в сезон. Цього ж року в Замковій горі розпочалося будівництво величезного виносховища потужністю одноразового зберігання 150 тис. дкл виноматеріалів. Цим займався київський «Метрострой». Закінчилося будівництво у 1972 році.

Після введення в експлуатацію виносховища переробна галузь була переведена у завод первинного виноробства. Асортимент виноматеріалів відповідав винограду, який поступав на переробку: “Берегівське” із рислінгу італійського, “Середнянське” із АПФ “Леанка”, “Променисте” із трамінеру та десертне “Троянда Закарпаття”. Вино “Троянда Закарпаття” у 1975 році на конкурсі вин у Братиславі отримало срібну медаль.

На заводі вироблялись і ординарні виноматеріали.

Також був побудований цех із переробки плодів, де вироблялися плодово-ягідні виноматеріали.

У подальшому виноматеріали відвантажувалися на заводи вторинного виноробства для розливу у пляшки.

Починаючи з 1985 року, у зв’язку із забороною виробництва плодово-ягідних виноматеріалів (сумнозвісна горбачовська антиалкогольна кампанія; тоді і виноградники у відділках радгоспу були вирубані), виробництво було перепрофільовано на соки та джеми.

У період з 1995 по 2000 рр. почався спад виробництва, відбувалося розпаювання земель та майна. Усе прийшло в занепад.

Деякі з нагород королівських вин на різних конкурсах (фото з архіву М. Чухрана)
Деякі з нагород королівських вин на різних конкурсах (фото з архіву М. Чухрана)
4.2 5 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Павел
8 місяців тому

А потом тут был построен первый в СНГ коньячный завод полного цикла
марки Карпатский
Королевский замок
Гетьман
Усилиями рейдера и фсбшника В,Гисема в завод был остановлен в 2011-м