Відкриття вчених: Королівська палеолітна стоянка – найдавніша в Європі
Карта приблизної міграції стародавніх людей. Чеська академія наук

Розкопки біля Королева проводили кілька десятиліть тому, однак опубліковані 6 березня 2024 року в журналі “Nature” – найпрестижнішому рецензованому науковому журналі світу – нові результати досліджень стали сенсаційними.

Королево назвали найпершим підтвердженим місцем проживання людей, імовірно, людей прямоходячих, на території Європи. До такого висновку дійшли науковці, коли виявили у королівських відкладах кам’яні знаряддя віком близько 1,4 мільйона років. Знахідки вказують, що заселення Європи людьми могло відбуватися зі сходу на захід з Кавказу через Карпати. Дослідження вчених опубліковане у журналі Nature.

Що шукали вчені в Королеві?

Представники роду Homo, які жили ще до появи нашого виду, прибули на територію Євразії приблизно 2 мільйони років тому. А найстаріші достовірні свідчення прибуття людей у Європу стосуються кількох пам’яток у південно-західних регіонах — це рештки людей, кам’яні знаряддя та інші артефакти з Іспанії та Франції віком 1,2-1,1 мільйона років.

Яким шляхом дісталися заходу Європи ці люди, достеменно невідомо через брак точно датованих слідів людського перебування. Однак на південний схід від Європи, на Кавказі збереглися до наших часів свідчення існування людей ще 1,8 мільйона років тому. Це наводило вчених на думку, що саме звідти на захід відбулося просування людей до Європи. Оскільки Королево на Закарпатті відоме великою кількістю артефактів з тих давніх часів та знаходиться посередині між найдавнішими свідченнями існування людей у Європі та на Кавказі, то науковці вирішили ретельно дослідити й датувати його знахідки. І так вони виявили, що Закарпаття може бути мостом, через який люди потрапляли до Європи.

Як вивчали королівські знахідки?

Дослідники взялися датувати кам’яні знаряддя, що їх знайшли у найнижчому пов’язаному з людьми шарі відкладень на місці королівського кар’єра. Для цього вони скористалися двома методами датування, основаними на вимірюванні у відкладах вмісту космогенних нуклідів.

Кам'яні знаряддя з Королева, що їх вивчали науковці. Roman Garba et al. / Nature, 2024
Кам’яні знаряддя з Королева, що їх вивчали науковці. Roman Garba et al. / Nature, 2024. Джерело

Результати вказали, що відклади, у яких віднайшли артефакти людей, мають вік приблизно в 1,4 мільйона років. Це робить Королево найдавнішим підтвердженим місцем проживання людей у Європі з відомих. У Королеві не збереглися рештки скелета тодішніх мешканців, щоб визначити, до якого виду вони належали, але судячи з часу, вчені припускають, що це були представники людини прямоходячої (Homo erectus).

Що означають знахідки?

Автори дослідження вважають, що Королево є як просторовим, так і часовим мостом, що зв’язує місця проживання первісних людей на Кавказі та в південно-західній Європі. На те, що саме через територію Королева, хоч і не обов’язково тільки через неї, проходив шлях людей до Європи, указують і подібності між його кам’яними знаряддями та знаряддями з локацій на Кавказі. Однак обмежена кількість знарядь з пам’яток у південно-західній Європі не дає змогу детально порівняти з ними королівські артефакти.

Про територію Королева як міст у Європу свідчать і результати моделювання клімату у той час. Так, приблизно 1,4 мільйона років тому територія Закарпаття переживала теплий міжльодовиковий період, який міг сприяти розселенню людей.

«Датування знарядь, знайдених у Королеві, спонукає дослідників припустити, що предки людини, які їх виготовили, були Homo erectus – єдиними стародавніми людьми, які, як відомо, жили за межами Африки приблизно 1,4 млн років тому. Більше того, знаряддя у Королеві схожі на артефакти, знайдені на території археологічних пам’яток у горах Кавказу, які пов’язують з Homo erectus і датують періодом близько 1,8 млн років до нашої ери», – зазначив керівник дослідження Мадс Кнудсен.

За словами археолога Чеської академії наук Романа Гарби, знахідки на Закарпатті дають повніше уявлення про напрямок подорожі перших людей у Європу.

Карта приблизної міграції стародавніх людей. Чеська академія наук. Джерело

 

«Географічно Королево лежить між старими археологічними пам’ятками на перетині Азії та Європи та молодшими пам’ятками в південно-західній Європі. Досі не було вагомих доказів міграції перших європейців зі сходу на захід. Тепер ми це маємо», – сказав науковець.

Як уже було зазначено, досі найдавнішими датованими доказами первісних людей у Європі були скам’янілості та кам’яні знаряддя, знайдені в Іспанії та Франції: обидва мають вік від 1,1 до 1,2 мільйона років.

Публікацію підготовлено за матеріалами публікації Каталіни Маркуш (Nauka.ua) та Андрія Міцкевича (Zaxid.net)

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі