Королево на картах ХІХ століття
Василь Шаркань
В одній із попередніх публікацій ми навели карту Королева XVIII століття – на цій карті можна побачити вулиці, які є найдавнішими в населеному пункті.
Тут публікуємо мапи, створені в ХІХ столітті, доступ до яких маємо також завдяки проєкту “MAPIRE – Historical Maps Online” (mapire.eu).
Королево на карті Габсбурзької імперії 1819–1869 рр.
Загалом цю карту Габсбурзької імперії (“Другий військовий огляд” імперії Габсбургів, також відомий як Францисканський огляд) створювали впродовж пів століття – 1819-1869 років. Попередня карта, створена у 1870-х роках (“Перший військовий огляд” імперії Габсбургів, також відомий як Йосифінський огляд), на початку ХІХ ст. вже не була прийнятною для воєнної тактики того періоду, і військове командування Габсбурзької імперії зрозуміло це під час воєн Наполеона (детальніше про це можна прочитати в книжці за цією адресою).
Нам точно не відомо, коли саме була картографована територія Королева й довколишніх сіл, однак можемо припустити, що ця робота була завершена в 1860-х роках, оскільки на карті вже зображено залізницю та залізничні мости через Тису.
Вище ми опублікували статичне зображення карти Королева, нижче наводимо також варіант, у якому ви можете збільшувати і зменшувати розмір зображення, натискаючи “+” і “-” у верхньому лівому куті або крутячи коліщатком миші (на комп’ютері); на телефоні – масштабуючи зображення двома пальцями. У такий спосіб можна переглянути не тільки Королево, а й інші території:
Як змінилося Королево протягом XVIII-XIX ст.
Порівнявши карти різних періодів, ми можемо побачити, які нові вулиці з’являлися в певний період.
На ілюстрації вище можете змінити межі зображень для порівняння карт Королева різних століть.
Королево на карті Габсбурзької імперії 1869-1887 рр.
“Третій військовий огляд” Габсбурзької імперії відбувся впродовж 1869-1887 років, тож ця карта була створена в перші роки після будівництва залізниці в Королеві:
Варіант наведеної вище карти, який можете масштабувати і в якому можна роздивитися й інші території:
Як розбудовувалося Королево одразу після появи залізниці
У серії публікацій про історію залізниці в Королеві Михайло Чухран описав, яким поштовхом стала залізниця для розвитку селища (детальніше – тут).
На ілюстрації вище можете змінити межі зображень для порівняння карт Королева різних років у ХІХ столітті.
Порівнявши карти, наведені вище, можемо помітити, що не тільки з’явилися нові об’єкти залізничної інфраструктури, а й було зведено чимало нових будинків. І це всього за десяток-другий років!
Якщо маєте цікаві матеріали про Королево й довколишні місця, – присилайте 🙂
Ми й надалі плануємо публікувати на сайті Королево.ІНФО цікавинки, тож підписуйтеся на нашу сторінку у Фейсбуку, щоб нічого не пропустити 🙂