Ви зараз переглядаєте Походи римських імператорів в околиці Королева

Михайло Чухран

голова Виноградівського районного товариства ім. Ол. Духновича

Попалася в руки маловідома широкому загалу книга «Очерки по истории географических открытий» проф. Магідовича І.П., видана в Москві (вид. «Просвещение, 1982). У цій дуже змістовній праці у гл.7 «Римляни в Центральній Європі, Азії та Африці» знаходимо цікаві описи походів римських військ у Верхнє Потисся.

Імператор Тиберій
Імператор Тиберій
Імператор Тиберій

Завоював Середньодунайську низовину і утворив там провінцію Паннонія імператор Тиберий у 9 році н.е. Межі її простяглися до підніжжя Карпат, тобто якраз до королівських околиць. З того часу войовниче і чисельне плем’я даків безперервно нападало на римські володіння, аж поки за них не взявся імператор Траян.

Імператор Траян
Імператор Траян
Імператор Траян

У 101-106 роках н.е. імператор Траян розбив війська дакійського царя Децебала, завоював його столицю Сармізегетузу і приєднав територію теперішньої Трансільванії до Римської імперії – як провінцію Дакію. Так-от, війська Траяна добралися аж до сучасної території Королева – місцевості , відомої зараз, як Малокопанське городище. Тут вони захопили і зруйнували поселення Сетідава, де тоді хозяйнував фракійський народ — костобоки, що були підпорядковані й входили до гето-дакійської держави. Місцеві жителі примудрилися несанкціоновано чеканити срібні римські монети –сестерції, причому срібло у них було чистіше, ніж іберійське (іспанське) срібло, з якого виготовлялися власне римська оригінальна валюта. Археологи знайшли тут монети Септимія Севера та Люція Вера. Біля Королева, до речі, знайшли монети імператора Коммода, але то вже пізніший період.

Експедиція Траяна в Карпати завершилися більш ніж успішно – він вивіз звідси неймовірне багатство – 20 тонн золота і 40 тонн срібла, до того ж захопив чимало родовищ заліза, міді, солі.

Імператор Марк Аврелій
Імператор Марк Аврелій на коні
Імператор Марк Аврелій на коні

У 174-175 роках імператор Марк Аврелій у долині Тиси громив сарматське плем’я язигів і просунувся, переслідуючи їх, до місця, де Тиса виходить з гір, біля 48⁰ північної широти (координати сучасного Королева 48⁰ 09ʹ півн.ш., 23⁰ 08ʹ сх.д. точнісінько на виході Тиси з гір!). Тут він розгромив кінне військо якогось племені бастарнів, очолюване двома вождями. Етнічна належність племені залишилася невідомою. Після цього були проведені дві операції проти сарматів, але точне їх місце не встановлене, та, очевидно, десь недалеко.

З точки зору історико-географічної Марк Аврелій завершив відкриття Середньодунайської низовини і всієї течії Тиси. Римляни ознайомилися з 700 км відрізком дуги гірської системи Карпат.

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі