Королево залізничне. Початок
Цілком імовірно, що саме паровози MÁV II почали першими курсувати на нашій залізниці

Михайло Чухран

голова Виноградівського районного товариства ім. Ол. Духновича

Справжньою візитівкою Королева слід вважати аж ніяк не королівський замок і зовсім не колоритних циганок, як гадають деякі приїжджі туристи.

Королево стало унікальним завдяки залізниці, яка сформувала його у сучасному вигляді робітничого селища, вдихнула у нього інженерно-технічну свідомість, зробила економічним центром усієї виноградівської Затисянщини.

Старт перетворення типового бідного угочанського села на динамічно розвинутий населений пункт стався у 1868 році, коли угорський уряд створив акціонерну державну залізничну компанію МÁV – Magyar Államvasutak, одним з підрозділів котрої стала компанія Угорська Північно-Східна залізниця (Magyar Északkeleti Vasút (MÉKV)). Залучивши кошти приватних інвесторів, дирекція компанії розгорнула будівництво залізничних шляхів у карпатському регіоні шаленими темпами. Адміністративно лінію Королево – Берегово – Батьово уведено в експлуатацію в листопаді 1869 року зі стандартною європейською шириною колії 1435 мм.

Біля Текова між Королевом і Севлюшем на Тисі були побудовані основний та заплавний мости, а магістральний дерев’яний міст побудували до літа 1872 року.

Залізничний рух розпочався 16 червня 1872 року сполученням Сатмарнейметі – Буштьогаза (теперішні Сату-Маре – Буштино), сполучивши Центральну Угорщину з Мараморошем, а згодом – з Буковиною. 24 жовтня цього ж року запустили рух у напрямку Королево – Чоп.

Таким чином, Королево стало важливим залізничним вузлом, де з’єднувались дві лінії Дебрецен – Буштино (фактично Угорщина – Буковина) і Королево – Сатмар (напрямок на Румунію та Сербію). До виконання робіт широко залучалися приватні компанії на умовах концесії. Так, у 1885 році будапештська компанія норвежця Грегерсена побудувала паралельно залізничному ще й транспортно-пішохідний міст, особливістю якого були двобічні криті галереї для пішоходів.

Міст через Тису. Період Чехословаччини
Листівка чехословацького періоду з мостом через Тису

На північ від цього мосту, раніше побудований дерев’яний міст був замінений на залізний.

Цікаво те, що на австро-угорських лініях до 1872 року паровози мали особисті імена, як кораблі.

Лиш із збільшенням кількості паровозів перейшли на нумерацію їх. Цілком імовірно, що першими локомотивами в Королеві були паровози серії МÁV–ІІ, серію яких саме для Північно-Східної залізниці випустив віденський завод Wiener Neustädter Lokomotivfabrik.

Локомотив MÁV 1874 року
Локомотив MÁV 1874 року

Потім масовий випуск локомотивів розпочав будапештський завод Magyar Királyi Államvasutak Gépgyára – МÁVÁG, який у 1872-1874 роках направив у наш регіон 60 потужніших локомотивів серії МÁV–ІІІ.

Про надійність продукції заводу МÁVÁG свідчить той факт, що угорські дизель-поїзди курсують на лінії Батьово-Солотвино із королівського депо вже майже 50 років!

Перший паровоз МÁV, дозволена швидкість якого становила 100 км/год (1900 рік)
Перший паровоз МÁV, дозволена швидкість якого становила 100 км/год (1900 рік) – Джерело

Залізничний рух зростав з кожним роком, що не дивно, оскільки деревину, сіль та інші товари з Марамороша вже можна було перевозити не гужовим транспортом поганою дорогою або Тисою, а залізницею.

MÁV 601 був найпотужнішим локомотивом свої епохи (машинобудівний завод MÁV, 1914-1921)
MÁV 601 був найпотужнішим локомотивом свої епохи (машинобудівний завод MÁV, 1914-1921)
Зафіксовано, що в 1894 р. на станції Королево щодня курсувало 60 поїздів, з яких 18 приміських, 4 пасажирські (швидкі), 6 вантажних, господарсько-вантажні та мотриси.

Були такі категорії пасажирських поїздів:

  1. Györs – швидкий експрес, без зупинок,
  2. Sebes – швидкий із деякими зупинками,
  3. Szemelyi – зичайний, із зупинками, як кажуть, біля кожного стовпа.
Далі буде 🙂
У підготовці матеріалу брала участь Оксана Бровдій.
4.4 7 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Старіші
Новіші Найпопулярніші
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Анна
Анна
2 роки тому

Супер! Так приємно ознайомитися з такими достовірнимии фактами про наше Королево. Вдячна М. Чухрану за історію нашого королівства і всім, хто приклав зусилля до цієї публікації! Також дякую моїй сестричці Наталії Поляк, що вислала мені цю інформцію! Чекаю на продовження.